­
בי תנועה - סטודיו פילאטיס מכשירים בחולון

שיטת סטוט פילאטיס – Stott Pilates


Stott Pilates כבעלת סטודיו לפילאטיס מכשירים, אני מוקירה את תודתי לשיטת "סטוט פילאטיס" אותה למדתי בישראל אצל דניאלה מלאך ואשר פתחה בפני את הדלת לדרך חדשה.  דרך שבה לימודים הם לא קבלת אינפורמציה, שינון וזיכרון, אלא קבלת כלים ופיתוח יכולת לעיבוד נתונים ויצירת תוכנית אימונים מתאימה לפינתונים משתנים. כמי שלמדה וממשיכה ללמוד את תחום השיקום בסטוט פילאטיס, אני מייצגת שיטה שמחנכת ללמוד אחרת. שיטה שמלמדת אותנו, המדריכים, לשאול את השאלות הנכונות, לדעת מה אנחנו רוצים מכל מצב, שיעור ותוכנית. בשיטה זו יש עקרונות ולא חוקים, מנתחים כל מקרה לגופו, אין אדם הזהה לחברו ולכולנו צרכים שונים. על המטפלת לזהות את הצרכים האלו וליצור בהתאם את התוכנית המתאימה.

אין תירוצים

רבות שמעתי אנשים הטוענים: "השיטה הזו אינה מתאימה לי...",  "אני לא גמיש מספיק...",  "אני לא יכול לעשות את כל התרגילים...", טענות המראות שהרושם שנוצר אצל המתאמנים הוא שהם צריכים להתאים עצמם לשיטה. בסטוט פילאטיס, אנו מתאימים את השיטה למתאמן,  אנו אחראים לתחושת ההצלחה שלו וככל שהמדריך מקצועי יותר ומיומן יותר, הוא ידע לעזור למתאמן להצליח להרגיש באמצעות מודיפיקציות שונות אותן אנו לומדים בקורסי ההכשרה. מתאמן שלא מרגיש תחושת הצלחה וסיפוק, לא חווה אימון עם מדריך שיודע לזהות נכון את צרכיו.  שיטת ההכשרה שלנו, המדריכים, מאלצת אותנו לחשוב לבד, אינה פשוטה ודורשת השקעה מרובה.  אנו מדברים בשפה שונה לחלוטין המאפשרת לנו לחנך את המתאמנים להיות מודעים לגופם ותנועות אותם הם מבצעים. כתוצאה מהכשרה מיוחדת זו ורכישת השפה החדשה, מדריך טוב יתן למתאמן תחושה של ביטחון. המתאמן יחוש שהוא נמצא תחת ידיו של מדריך מיומן ומקצועי ובנוסף, ירגיש המתאמן שבכל אימון הוא לומד משהו.  מבלי לשים לב, יופנמו מושגים לתוך הפעילות היומית של המתאמן וישםרו את איכות חייו.  דיווחים רבים של מתאמנים על השפעת האימון ביום יום, מראה למדריך שהשיטה עובדת.  לימוד מוטורי וחינוך המערכת העיצבית שרירית, הינה אומנות בפני עצמה והמבחן הוא מבחן התוצאה. מה מרגישים המתאמנים בתום האימון ומה הם מרגישים לאורך זמם.  אם בתום האימון חונכנו שתחושת עייפות וכיווץ שרירים,  מראה לנו שעבדנו חזק וטוב,  כיום אנו יודעים שבתום אימון אנו צריכים לחוש מלאי אנרגיה, עם מפרקים פתוחים וחופשיים לתנועה. אימון טוב צריך למלא מצברים ולא להתיש את כל המערכות.

יוצרים קסם

אחד הנושאים החשובים שלמדתי בקורסים ובהשתלמויות הוא "כיצד ניצור את הקסם בתום האימון".  הקסם שבו מבלי להבין איך,  בתום האימון הגוף נושא אותנו בקלילות,  אנחנו מרגישים שעשינו לעצמנו מסאג',  השרירים רפויים מחד ומלאי כח מאידך.  הגוף נושא את עצמו ביציבה נטולת מתחים וכל המחושים שחשנו בתחילת האימון נעלמים או נחלשים באופן משמעותי.  מיגרנות נעלמות,  אזורים תפוסים משתחררים ואין לזלזל בתחושת הסיפוק הגדולה ש"עשיתי עם עצמי משהו וטיפלתי בעצמי אקטיבית". רבים מדווחים על שעת האימון כשעה שבה הם מתנתקים לחלוטין מכל המחשבות הטורדניות של החיים ומצליחים להתרכז אך ורק בהנחיות שלנו המדריכים ובדרך שבה הם מפעילים את גופם. מעט מאוד טיפולים מצליחים לנטרל את מחשבותיהם באופן כזה והשעה עוברת ביעף. המתחים מנוטרלים והנפש נחה אף היא.

תמיד לומדים משהו חדש

לאורך זמן,  התוצאה של האימון הרבה יותר משמעותית והתוצאות הן רבות משמעות. היציבה משתנה,  הגוף מתחזק ומתעצב והחיוניות של המתאמנים מודגשת.  כשאני שומעת את הדיווחים והסיפורים של המתאמנים,  אני מתחזקת יותר באמון שיש לי בשיטה. לשמוע אותי מדברת על השיטה,  עדיין לא כל כך משכנע מדוע נבחר דווקא בסטוט פילאטיס ולא בשיטה אחרת, אך הלקוחות הם השליחים האובייקטיביים של השיטה ולאחר שניסו שיטות אחרות הם אלו שיכולים להסביר בצורה הטובה ביותר את נפלאות השיטה.  יחד עם זאת,  אינני רוצה לדבר על שיטות אחרות מעצם היותן אחרות. מתוך ידע ונסיון רב,  אני יכולה להבטיח לכם שהשיטה שאני מייצגת היא שונה. אינני יכולה להבטיח אם היא יותר טובה או פחות טובה.  לא על זה מדובר,  כמו שלא הייתי משווה עיגולים לריבועים.  אינני יכולה להשוות בין השיטות.  פילאטיס אמנם היה אחד,  אך הוא היה גאון בדורו והקדים את כולם ב-50 שנה בתפיסתו והמצאתו.  סטוט פילאטיס,  זו השיטה היחידה שנתנה קרדיט לאדם שהמציא את השיטה והמשיכה את דרך חשיבתו שהקדימה את זמנו. סטוט פילאטיס פיתחה וממשיכה לפתח טכניקות ודרכי עבודה בהתאם למחקרים עדכניים.  בהיותי שייכת לצוות ההכשרה של סטוט פילאטיס,  אני יכולה להעיד על הבדל גדול בדרך בה לימדנו אז והדרך אותה אנו מלמדים היום. השיטה אינה עומדת במקום ומתפתחת ללא הפסקה.  זהו גוף עם "אמא ואבא" שמבקשים מאיתנו המדריכים,  להתעדכן כל הזמן ולהשתנות בהתאם.  ההכשרה שלנו היא אין סופית,  השיטה היא אין סופית.  זה מה שמשאיר אותי מלאת התפעלות,  מלאת עניין בכל פעם שאני מלמדת מחדש. זוהי שיטה שלא מפסיקים ללמוד בה,  שיטה שלא משעמם בה מכיוון שלא אנחנו,  המדריכים, עומדים במרכז העניינים,  אלא הלקוחות שלנ.  כל לקוח עם טביעת האצבע השונה,  כל לקוח עם האתגר שהוא מציב.  כשאנו מוצאים את עצמנו "מחפשים" את הדבר הבא, את השיטה הבאה,  אני טוענת שלא מצאנו באמת את השיטה.  השיטה של סטוט,  אינה מבטלת אף שיטה אחרת.  נהפוך הוא,  השיטה אותה אני מייצגת נועדה לעזור לאנשים להמשיך את הפעילויות האחרות שלהם ביעילות רבה יותר.  עצם היותה אינסופית,  היא איננה משעממת ובמקביל תומכת בפעילויות אחרות.  בן אם המתאמן רוצה ליעל את הפעילות הספורטיבית שלו בכל תחום שהוא (ריצה, שחיה, ריקוד, אופניים וכו') ובין אם הוא רוצה ליעל את התיפקוד היומי שלו (קימה מישיבה לעמידה, הליכה, טיפול בילדים, נשיאת מצרכים במכלת וכו..) זו השיטה שלאחר תיאום ציפיות,  תעזור לו לתפקד אחרת מתוך מודעות והכוונה נכונה.

קצר ולעניין - למה להגיע?

אם אסכם את הסיבות בגללן בחרתי ב"סטוט פילאטיס" ושבזכותם חיי מלאי סיפוק והתפעלות מהתוצאות שלקוחותיי חווים ונהנים מהם,  אומר בכמה משפטים ש...: •    השיטה לימדה אותי לחשוב ולהבין את גופי כ"כ טוב, כך אני יכולה לדבר איתו.  ברמות גבוהות של מודעות אני גם יכולה להבין מה הוא אומר לי. למרות הפציעות שעברתי,  כיום אני חיה בשלום עם גופי ואת החוויה הזו אני מצליחה להעביר ללקוחותיי. •    הפונקציות בחיי,  התיפקוד היומי שלי, בין אם אני מתפקדת בבית ובין אם בספורט זה או אחר, מתבצעות ללא כאב, עם אנרגיה שהולכת ומתעצמת ככל שאני מודעת יותר לגופי וכל זה קורה מבלי שאני חושבת.  אני מרגישה שהאימון המתמשך והמתמיד, מצליח לחנך את גופי לפעול נכון בצורה אוטומית. בתחילת דרכי התאמצתי לחשוב על מנת לסגל דפוסי תנועה חדשים.  כיום,  זה פשוט קורה ואני מרגישה צעירה מתמיד,  בריאה מתמיד וחיונית מתמיד.  את התחושות האלו אני מצליחה להעביר ללקוחותיי. •    למדתי להקשיב למגבלות גופי.  השיטה לא שינתה את הפציעות.  אם אין סחוס,  אי אפשר להצמיח אותו ובדומה לדוגמא זו כל פציעה אחרת, אבל בהחלט ניתן להבין איך להתמודד עם מצב או פציעה ולהפעיל את הגוף רק עד היכן שאנו לא מעיקים עליו.  את הגבולות האלו אני מלמדת וכל לקוחותיי מצליחים לפעול מבלי להרגיש כאב ומבלי להחמיר פציעות.  באותה מידה אנו מונעים פציעות. •    בעבר התרשמתי מביצוע תרגיל מסובך וראוותני,  היום אני מתרשמת מעומק בתנועה פשוטה.  כמו שהמים מרווים,  כך מרווה אותי השיטה.  אני לא זקוקה לממתיקים ולתוססים על מנת להרגיש ולהנות ממנה.  הפשטות והעומק משאירים אותי כאן לעד. אני מזמינה אתכם למסע של חיפוש מרתק,  חיפוש שבו התוצאה היא המתנה, אבל הדרך היא ההנאה. הדרך,  שבכל עיקול מראה לנו נוף חדש ומפתיעה אותנו מחדש בכל שלב של חיפוש. כמדריכה שמלמדת את השיטה,  אני לוקחת על עצמי שליחות לעזור למי שרוצה למצוא. אני מזמינה אתכם לפנות אלי בשאלות ואשמח להראות לכם דרך.

ליצירת קשר ולקביעת שיעור נסיון לחצו כאן

בברכה, לירון אוביידו בעלת הסטודיו
יצירת קשר מהיר

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון (חובה)